Çocuklarda Sağlıklı Beslenme

                                                  ÇOCUKLARDA SAĞLILI BESLENME
SAYIN VELİ;

Okul, bireyin en üst düzeyde psikolojik ve biyolojik gelişimini ve kültür değişimini sağlayan sistemlerin başında gelir. Çocukluk ve gençlik yıllarında çıkacak birçok sağlık sorunu, zamanında önlem alınmazsa, ileriki yaşlarda ortaya çıkacak birçok sağlık sorunlarının temelini oluşturur.

 Okul çağındaki çocuklar sürekli bir büyüme ve gelişim süreci içerisindedir. Sağlıklı olmayı etkileyen pek çok etmen vardır. Sağlık kişinin doğuştan getirdiği kalıtsal özellikler ile fizik, biyolojik ve sosyal çevre koşullarının ve temel sağlık konusundaki bilgi, tutum ve davranışların bir bileşkesidir. Bu faktörler içerisinde beslenmenin ayrı bir yeri vardır.

Beslenme, çocuğun büyüme ve gelişmesini doğrudan etkiler. Yeterli ve dengeli beslenmeyen çocuğun büyüme ve gelişmesi geri kalır. Büyüme çağı geçtikten sonra ise artık bu gerilik düzeltilemez. Böylece bu çocuklar boyca kısa, cılız, pek çok kez bünyece zayıf yetişkinler olarak kalacaklardır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme yalnız beden gelişimini   değil aynı zamanda çocuğun zeka gelişimini de  olumsuz etkileyeceğinden, zihinsel yeteneklerden de geri kalmasına sebep olacaktır. Çocuğun ruh sağlığı ve okul başarısı da olumsuz etkilenecektir.

Yukarıda özetle belirttiğim nedenlerden dolayı , çocuğunuzun daha sağlıklı ve başarılı olması için sizlere yol göstermesi babından aşağıda bir beslenme tablosu oluşturdum. Bu tablo doğrultusun da çocuğunuza her gün bir beslenme çantası hazırlamanız önemle rica olunur.                                                                                                                                                                                                     Ahmet DOĞAN

                                                                                                                                       
KELEBEKLERİM

Meb Haberler
Saat
Takvim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret118098