İnce Motor Gelişimi İçin Parmak Kası Oyunları

Bu demek değil ki, boyama yaptırmayın, çizgi çalışmayın…Sadece demek istediğim, eğer çocuk bu aktivitelere henüz hazır değilse, bunu yapması konusunda baskıcı olmayınız. Onun yerine, el ve parmaklarını güçlendirecek aktivitelere yönelmeniz, daha sonrasında kağıt kalem çalışmalarına geçişinizi hem hızlandıracak, hem kolaylaştıracaktır.

O yüzden ilk önce çocuğun yeterli el becerisini edinmesini sağlayacağı, ince motor aktivitelerini bol bol yapmalıyız. Parmakları ve elleri çalıştıracak oyunlara yönelmeliyiz. 

El Gelişiminin Aşamaları

Aynen, kaba motor becerileri gelişim aşamalarına göre ilerlediği gibi, benzer ilerleme eldeki becerilerin gelişiminde de meydana gelir. Yazı yazmaya hazırlık için, “El” motor aşamaları sırasıyla takip ederek gelişmelidir.

1-      El ayası kemerlerinin gelişimi : Bu avuç içinin hafif içe bükümlü yüzeyidir ve objelerin etrafında elin onun şeklini almasına olanak sağlar.

2-      El bileğinin esnekliğinin gelişimi, parmak hareketlerinin becerisini destekler. Bir tane bozuk parayı bileğinizi tamamen bükerek almaya çalışın, parmakların kullanımı için bileğinizin esnekliğinin ne kadar önemli olduğunu hissedebilirsiniz.

3-      Elin farklı taraflarının “becerisinin” farkındalığının gelişimi: Bu, baş parmak, işaret parmağı ve orta parmağın ince motor işleri amacıyla kullanımıdır.(Elin diğer kısmı güç ve stabiliteyi sağlar)

4-      İşaret parmağı ve baş parmak arasında ki açıklığın gelişimi. Bunu çocuklara, baş parmakları ve işaret parmakları ile “O” yapmaları gerektiğini söylerek açıklarım. Sonra aktiviteyi başarılı bir şekilde yapıp yapmadıklarını ve bütün bağların doğru kullanıldığından emin olurum. Eğer “O” bozulursa, bunu doğru bir şekilde yapmıyorlar demektir. Eğer çocuk bu pozisyonda tutmayı başaramıyorsa, bunun sebebi zayıf kas gücünden kaynaklanıyor olabilir.

5-      Elde bulunan küçük kasların becerisinin gelişimi. Bunun gelişimini sağlayacak en iyi aktiviteler, baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak kullanılarak yapılan boncuk dizmek türünden aktivitelerdir.

           Çocukların ince motor gelişimlerine olanak sağlayan, ailelerin ve öğretmenlerin kullanabileceği birçok başka malzeme var. En başarılı malzeme, çocuğun kendi isteyerek kullandığı malzemedir. Çocukların eğlenecekleri aktiviteleri bulmaya  çalışın.

  1. Oyun Hamuru : Oyun hamurları ile elinizde oynayıp, masaya bastırarak pizza şeklini verebilir sonra da bunu plastik bir bıçakla kesebilirsiniz. Plastik bıcakla keserken, çocuğun işaret parmağının bıçağın üstünde durduğundan emin olun.
  1. Gazete : Çocuğunuza gazete kağıdını verin ve nasıl baş parmak, işaret ve orta parmağını kullanarak yırtacağını  gösterin. Daha sonra ince şeritler halinde yırtmayı deneyin. Sonra bu yırttığınız parçaları buruşturarak kardan adam şekli ya da dinazor yapabilirsiniz. El işi kağıtlarınıda küçük parçalarda yırtıp, daha sonra bir resmi bu parçalarla kolaj çalışması yaparak renklendirebilirsiniz.
  1. Sprey Şişeleri : Bitkileri sulamakta kullanılan sprey şişelerine su doldurup sulama işini çocuğunuza yaptırabilirsiniz. Çocuklar, lavabonun içinde ki traş köpüğünü, sprey şişesiyle yıkarkende çok eğlenirler. Sprey şişeleri, başparmak ve işaret parmağı arasında ki açıklığın gelişmesi ve kuvvetlenmesi için çok iyi gelecektir. Küçük boy sprey şişeleri kullanın. Elin iki tarafının ayrı çalışması egzersizi için çocuğun tetiği işaret ve orta parmağı ile bastırması, yüzük ve küçük parmağın şişenin etrafını kavraması gerekir.
  1. Cımbız ya da küçük maşa : Büyük boy cımbız ile oyunlar oynamak, parmakların pozisyonun gelişmesi için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda mutfak mazlemeleri satan yerlerde küçük boy maşa bulabilirsiniz. Şeker maşasıyla tutup küçük objeleri almak ve bir kaba doldurmak küçük parmakların çalışması için birebir gelir.
  1. Göz Damlalıkları : Göz damlalığıyla bir tas içinde ya da lavoboda oyunlar oynayabilirsiniz.
  1. Madeni paralar ve düğmeler: Çocuğun para yada düğmeleri tutarken parmaklarını “O” şeklinde kullanıp kullanmadığına dikkat edin. Para ve düğmeleri bir kumbaraya yada üzerinde delik açtığınız bir kutuya doldurmasını sağlayın. Çocuğun paraları, masanın kenarından eliyle alması yerine, parmaklarıyla almasını sağlamaya çalışın. 3 yaş çocuklarıyla çalışırken, küçük nesneleri ağzına almaması konusunda dikkat edip, yalnız bırakmayınız.
  1. Parmak Kuklaları : Hikaye zamanı parmak kuklaları kullanın, bunları çocuğun işaret ve orta parmağına takın, yüzük parmağı ve küçük parmağın avuç içinde kapalı tutulmasına gayret edin.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      757 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KELEBEKLERİM

Meb Haberler
Saat
Takvim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret118096